Prázdniny jsou ve znamení cest a poznávání. Proto vás v červenci a srpnu zveme na výstavy do různých koutů naší země i Slovenska. Litomyšl vzdává hold svému rodákovi, mystikovi Josefu Váchalovi, pardubická městská galerie představí zajímavé portrétní dvojice fotografa Radka Kalhouse a Západočeská galerie v Plzni nabídne dílo z počáteční tvorby Františka Kupky.
Pražské galerie prezentují netradiční Dialogy v obrazech, fotografickou výstavu Kouzla zátiší a Metafory pralesa Otto Plachty. Obdivovatele ženské krásy zveme na Slovensko do Hlohovce na výstavu uměleckých aktů Ivana Mocka. Výstava Strom života v galérii mesta Bratislavy se zabývá fenoménem stromu ve slovenské výtvarné tvorbě. Festivalová sezóna bude v plném proudu – na konci přehledu se dočtete o pražské letní akci Dyzajn market festival.
_
Josef Váchal – Mystik neukázněný
7.6. – 31.8. – Městská galerie Litomyšl
Výstava je pořádaná u příležitosti 130. výročí narození Josefa Váchala – geniálního rytce, básníka a svérázného mystika. Vystavena jsou jeho díla vytvořená technikou dřevorytu, ale také méně známé lepty a oleje. Součástí instalace je promítání zdigitalizované knihy In memoriam Marie Váchalové (1923), kterou Váchal vyryl, vysázel a vytiskl na památku své ženy.
Expozice představuje Váchalovu tvorbu, která předcházela nebo provázela jeho práci v Litomyšli, soustředí se na hlavní témata, jimž se na počátku století věnoval – vztah k víře a křesťanství, k magii, spiritismu, k mýtům a pohádkám, k přírodě i k bídě a hrůze života.
Radek Kalhous – Podoby
24.6. – 31.8. , Galerie města Pardubic
Výstava představí cyklus Dvojice – sérii velkoformátových portrétů bez retuše. Některé zobrazené osobnosti jsou dobře známé, jiné nikoli. Radek Kalhous se snažil co nejpřesněji zachytit jedenáct doživotně odsouzených vrahů a jejich tváře přiřadil do dvojic ke známým osobnostem.
Autorův projekt mapuje do hloubky naše společenské a estetické předsudky. Umíme unést skutečnou a někdy i syrovou tvář reality? Můžeme podle vnější podoby posuzovat, soudit a odsoudit? Možná nemůžeme, ale činíme tak. Je skutečně možné z ošklivé a špinavé tváře vyčíst zlo a je pravda, že krásná tvář automaticky implikuje dobro? Co když se násilník skrývá za nevinným pohledem zpoza obrouček brýlí a drsně otlučená tvář s divokým pohledem patří jen sportovci po zápase? Navštivte výstavu a posuďte sami.
Orbis pictus Františka Kupky – Mezi symbolismem a reportáží
30.5. – 7.9., Západočeská galerie v Plzni
Výstava se zaměřuje na počáteční období tvorby jednoho z významných průkopníků abstraktní malby Františka Kupky (1871–1957), jež bylo dosud neprávem spíše opomíjeno. Po přesídlení do Paříže v polovině devadesátých let 19. století se Kupka věnoval především grafickému dílu, ilustrátorské práci, přispíval svými kresbami do ilustrovaných revuí a satirických časopisů. Vrcholem výstavy v Západočeské galerii je série vynikajících Kupkových kreseb zapůjčených z pařížského Musée d’Orsay, do něhož je roku 2001 zakoupil francouzský stát z původní Waldesovy sbírky. Po dlouhých letech má tedy veřejnost jedinečnou příležitost je v České republice opět shlédnout.
Kouzla zátiší
25.6.-30.8., Ateliér Josefa Sudka, Praha
Na výstavě se nacházejí díla Josefa Sudka, Jaroslava Rösslera, Jaromíra Funkeho, Václava Chocholy, Emily Medkové, Jana Lauschmanna, Aleny Kotzmannové, Jana Svobody, Ivana Pinkavy, Michala Ureše a dalších fotografů. Exponáty zapůjčila ze své sbírky skupina PPF.
Zlatým věkem zátiší bylo 16. a 17. století, zejména v Nizozemí. Velká pozornost byla tomuto žánru věnována také v minulém století. Téma bylo výzvou nejen pro malíře, ale později také pro fotografy. „Nedíval jsem se na věci malířsky, ale fotograficky,“ řekl o své práci Josef Sudek.
Dialogy v obrazech
1.6. – 31.7., Galerie European Arts, Praha
Výstava představuje dvojice obrazů, které spolu souvisí tématicky, stylově nebo svérázným originálním způsobem zpracování. Dílo domácího umělce vždy doplňuje ukázka zahraniční provenience s důrazem na kvalitu. Výstava přináší neočekávané umělecké konfrontace a překvapivé souvislosti, poskytuje přehled o mnoha dílčích souvztažnostech mezi jednotlivými umělci i celými generacemi. Výstava má nepochybně silný edukativní náboj a může sloužit jako skvělý průvodce výtvarnými tendencemi od romantismu po dnešek, zaujme však především jako zábavná a poučná hra.
Otto Placht – Metafory pralesa
27.6.-31.8., Galerie Václava Špály, Praha
Malíř Otto Placht vystavuje své nové obrazy inspirované tropickou džunglí peruánské horní Amazonie.
Záznamy automatické kresby jsou budované ve vrstvách, s koncepcí neustálého návratu k prvotní čistotě výrazu, který však podléhá okamžité proměně, mutaci, metamotfóze.
Otto Plachtovi učarovala na počátku devadesátých let exotická tropická džungle a kultura domorodých indiánských obyvatel peruánské horní Amazonie. Pravidelně se tam vrací, žije v domě na břehu jezera, kde vznikala také jeho poslední série černých obrazů. Z jejich útrob se vynořují v zářivých barvách tváře, těla, rostliny, květy, ptáci, ryby i démoni.
Ivan Mocko – Akty
27.6. – 23.8. – Výstavní síň Vlastivědného muzea v Hlohovci
Ivan Mocko se narodil v Piešťanech, kde i momentálně působí. Jako komerční fotograf působil od roku 2006, věnoval se hlavně fotografování módy a portrétů. Od roku 2008 se začal věnovat převážně výtvarné fotografii a ve své volné tvorbě se věnuje fotografování uměleckých aktů. Hledá krásu tam, kde ji jiní nevidí a snaží se zobrazovat přirozenost a vnitřní krásu svých modelů. Zásadně se vyhýbá retuši a jiným kosmetickým úpravám při postprodukci. Věnuje se převážně ateliérové fotografii a práci s umělým světlem.
V jeho tvorbě je možné vidět stopy jiných autorů (Jan Saudek, Cindy Sherman, Joel Peter Witkin, Paolo Roversi atd.). Své práce od roku 2010 vystavoval na několika samostatných a kolektivních výstavách doma iv zahraničí (Austrálie, Indie, Srbsko, Černá hora, Bosna a Hercegovina, Maďarsko, USA, Bulharsko, Slovinsko, Itálie, Makedonie, Japonsko a Česká republika). V letech 2013 – 2014 získal několik významných ocenění FIAP (Fédération Internationale de l’Art photographique a PSA (Photographic society of America). Posledních šest měsíců působil jako pedagog v oboru Fotografický design na SOŠ v Hlohovci.
Strom života
19. 6. – 17. 8., Galéria mesta Bratislavy
Na závěr pozvánka na akci, která není tradiční výstavou. Na Střeleckém ostrově můžete první srpnový týden navštívit festival Dyzajn market.
Dyzajn market festival
1. – 2.8., Střelecký ostrov, Praha