Přeskočit na obsah

Kam za kulturou o prázdninách

Prázdniny jsou ve znamení cest a poznávání. Proto vás v červenci a srpnu zveme na výstavy do různých koutů naší země i Slovenska. Litomyšl vzdává hold svému rodákovi, mystikovi Josefu Váchalovi, pardubická městská galerie představí zajímavé portrétní dvojice fotografa Radka Kalhouse a Západočeská galerie v Plzni nabídne dílo z počáteční tvorby Františka Kupky.

Pražské galerie prezentují netradiční Dialogy v obrazech, fotografickou výstavu Kouzla zátiší a Metafory pralesa Otto Plachty. Obdivovatele ženské krásy zveme na Slovensko do Hlohovce na výstavu uměleckých aktů Ivana Mocka. Výstava Strom života v galérii mesta Bratislavy se zabývá fenoménem stromu ve slovenské výtvarné tvorbě. Festivalová sezóna bude v plném proudu – na konci přehledu se dočtete o pražské letní akci Dyzajn market festival.

_

Josef Váchal – Mystik neukázněný

7.6. – 31.8. – Městská galerie Litomyšl

vystavy_2013_mmu_symbolismus_2Výstava je pořádaná u příležitosti 130. výročí narození Josefa Váchala – geniálního rytce, básníka a svérázného mystika. Vystavena jsou jeho díla vytvořená technikou dřevorytu, ale také méně známé lepty a oleje. Součástí instalace je promítání zdigitalizované knihy In memoriam Marie Váchalové (1923), kterou Váchal vyryl, vysázel a vytiskl na památku své ženy.

Expozice představuje Váchalovu tvorbu, která předcházela nebo provázela jeho práci v Litomyšli, soustředí se na hlavní témata, jimž se na počátku století věnoval – vztah k víře a křesťanství, k magii, spiritismu, k mýtům a pohádkám, k přírodě i k bídě a hrůze života.

 

Radek Kalhous – Podoby

24.6. – 31.8. , Galerie města Pardubic

tn_zoom_filename_852Výstava představí cyklus Dvojice – sérii velkoformátových portrétů bez retuše. Některé zobrazené osobnosti jsou dobře známé, jiné nikoli. Radek Kalhous se snažil co nejpřesněji zachytit jedenáct doživotně odsouzených vrahů a jejich tváře přiřadil do dvojic ke známým osobnostem.

Autorův projekt mapuje do hloubky naše společenské a estetické předsudky. Umíme unést skutečnou a někdy i syrovou tvář reality? Můžeme podle vnější podoby posuzovat, soudit a odsoudit? Možná nemůžeme, ale činíme tak. Je skutečně možné z ošklivé a špinavé tváře vyčíst zlo a je pravda, že krásná tvář automaticky implikuje dobro? Co když se násilník skrývá za nevinným pohledem zpoza obrouček brýlí a drsně otlučená tvář s divokým pohledem patří jen sportovci po zápase? Navštivte výstavu a posuďte sami.

 

Orbis pictus Františka Kupky – Mezi symbolismem a reportáží

30.5. – 7.9., Západočeská galerie v Plzni

František Kupka - Dívka s patentkouVýstava se zaměřuje na počáteční období tvorby jednoho z významných průkopníků abstraktní malby Františka Kupky (1871–1957), jež bylo dosud neprávem spíše opomíjeno. Po přesídlení do Paříže v polovině devadesátých let 19. století se Kupka věnoval především grafickému dílu, ilustrátorské práci, přispíval svými kresbami do ilustrovaných revuí a satirických časopisů. Vrcholem výstavy v Západočeské galerii je série vynikajících Kupkových kreseb zapůjčených z pařížského Musée d’Orsay, do něhož je roku 2001 zakoupil francouzský stát z původní Waldesovy sbírky. Po dlouhých letech má tedy veřejnost jedinečnou příležitost je v České republice opět shlédnout.

 

Kouzla zátiší

25.6.-30.8., Ateliér Josefa Sudka, Praha

AJS_SbirkaPPF_SudekJosef_Zatisi s lasturou a jmelim_1950-1956Fotografie prezentované na výstavě jsou zajímavé především odlišným přístupem autorů ke stejnému tématu. Všední věci jsou na nich zobrazeny nevšedním způsobem.

Na výstavě se nacházejí díla Josefa Sudka, Jaroslava Rösslera, Jaromíra Funkeho, Václava Chocholy, Emily Medkové, Jana Lauschmanna, Aleny Kotzmannové, Jana Svobody, Ivana Pinkavy, Michala Ureše a dalších fotografů. Exponáty zapůjčila ze své sbírky skupina PPF.

Zlatým věkem zátiší bylo 16. a 17. století, zejména v Nizozemí. Velká pozornost byla tomuto žánru věnována také v minulém století. Téma bylo výzvou nejen pro malíře, ale později také pro fotografy. „Nedíval jsem se na věci malířsky, ale fotograficky,“ řekl o své práci Josef Sudek.

 

Dialogy v obrazech

1.6. – 31.7., Galerie European Arts, Praha

5396f58fcfc4d042375d0100Výstava představuje dvojice obrazů, které spolu souvisí tématicky, stylově nebo svérázným originálním způsobem zpracování. Dílo domácího umělce vždy doplňuje ukázka zahraniční provenience s důrazem na kvalitu. Výstava přináší neočekávané umělecké konfrontace a překvapivé souvislosti, poskytuje přehled o mnoha dílčích souvztažnostech mezi jednotlivými umělci i celými generacemi.  Výstava má nepochybně silný edukativní náboj a může sloužit jako skvělý průvodce výtvarnými tendencemi od romantismu po dnešek, zaujme však především jako zábavná a poučná hra.

 

Otto Placht – Metafory pralesa

27.6.-31.8., Galerie Václava Špály, Praha

otto plachtMalíř Otto Placht vystavuje své nové obrazy inspirované tropickou džunglí peruánské horní Amazonie.

Záznamy automatické kresby jsou budované ve vrstvách, s koncepcí neustálého návratu k prvotní čistotě výrazu, který však podléhá okamžité proměně, mutaci, metamotfóze.

Otto Plachtovi učarovala na počátku devadesátých let exotická tropická džungle a kultura domorodých indiánských obyvatel peruánské horní Amazonie. Pravidelně se tam vrací, žije v domě na břehu jezera, kde vznikala také jeho poslední série černých obrazů. Z jejich útrob se vynořují v zářivých barvách tváře, těla, rostliny, květy, ptáci, ryby i démoni. 

 

Ivan Mocko  – Akty

 27.6. – 23.8. – Výstavní síň Vlastivědného muzea v Hlohovci

10341833_772718772778872_4283078167843902187_nIvan Mocko se narodil v Piešťanech, kde i momentálně působí. Jako komerční fotograf působil od roku 2006, věnoval se hlavně fotografování módy a portrétů. Od roku 2008 se začal věnovat převážně výtvarné fotografii a ve své volné tvorbě se věnuje fotografování uměleckých aktů. Hledá krásu tam, kde ji jiní nevidí a snaží se zobrazovat přirozenost a vnitřní krásu svých modelů. Zásadně se vyhýbá retuši a jiným kosmetickým úpravám při postprodukci. Věnuje se převážně ateliérové ​​fotografii a práci s umělým světlem.

V jeho tvorbě je možné vidět stopy jiných autorů (Jan Saudek, Cindy Sherman, Joel Peter Witkin, Paolo Roversi atd.). Své práce od roku 2010 vystavoval na několika samostatných a kolektivních výstavách doma iv zahraničí (Austrálie, Indie, Srbsko, Černá hora, Bosna a Hercegovina, Maďarsko, USA, Bulharsko, Slovinsko, Itálie, Makedonie, Japonsko a Česká republika). V letech 2013 – 2014 získal několik významných ocenění FIAP (Fédération Internationale de l’Art photographique a PSA (Photographic society of America). Posledních šest měsíců působil jako pedagog v oboru Fotografický design na SOŠ v Hlohovci.

 

Strom života

19. 6.  – 17. 8., Galéria mesta Bratislavy

Strom životaVýstava prezentuje 175 maleb, soch, grafik a děl jiných médií, které souvisejí s fenoménem stromu ve výtvarném umění Slovenska od gotiky po současné umění. Strom se v různých kulturách objevuje jako symbol, vystupuje jako ztělesnění různých mocností, vlastností, zastupuje celé legendy a mýty. Jako téměř každý symbol, i strom může vystupovat v různých funkcích a ztělesňuje božské i lidské vlastnosti, věčný život a pomíjivost nebo smrt.

 

_

 

Na závěr pozvánka na akci, která není tradiční výstavou. Na Střeleckém ostrově můžete první srpnový týden navštívit festival Dyzajn market.

 

Dyzajn market festival

1. – 2.8., Střelecký ostrov, Praha

Dyzajn market festivalUmění, šperky, móda, doplňky, cenově dostupný design, kultura, hudba, dobré jídlo, pohodová atmosféra, přátelské prostředí… Součástí festivalu bude bohatý doprovodný program. Každý den vystoupí známé české kapely. Čekat můžete také módní přehlídky, divadelní představení a chillout zónu pro děti i dospělé. Prodejní výstava autorské tvorby českých návrhářů a designérů.
_