Přijměte pozvání na prázdninové výstavy, jejichž ústředními tématy jsou čas a člověk.
_
AFUK – Doteky času
31.7. – 31.10. 2015, zámecký špýchar, Žirovnice
I letos AFUK pořádá výstavu fotografií vytvořených klasickými, alternativními či historickými technikami. Účastníci z Česka, Slovenska a Polska se tentokrát pokusili vypořádat s tématem času. Vernisáž proběhne na zámeckém špýcharu v Žirovnici v pátek 31.7. a bude trvat do konce října. Výstava je součástí prohlídky Expozice venkovských tradic a řemesel.
Více info zde: https://www.afuk.cz/doteky-casu/
Uvnitř doby
28.5.-5.9. 2015, art-residence Zahradník, Praha
Art-residence Zahradník zahajuje velký výstavní a vzdělávací projekt pod názvem Uvnitř doby. Na výstavě jsou představení uznávání mistři z České republiky, Slovenska, Německa, Estonska, Ruska a Ukrajiny, kteří svá díla zhotovili za pomoci historických fotografických technik. V rámci Letní školy fotografie se budou konat unikátní mistrovské lekce pod vedením účastníků výstavy.
18.06.2015, po 18:00 – lekce mokrého kolodiového procesu
Lukáš Erba – V ateliérech AVU
3.6.-3.9. 2015, galerie Polagraph, Praha
Tvorbu Lukáše Erby vystihuje spojení fotografie a výtvarného umění. Autor se pohybuje na pomezí portrétní a dokumentární fotografie – v oblasti tzv. environmentálního portrétu. Klade důraz na osobnost, která je zasazena do kompozičně promyšleného obrazu tvořeného prostředím, jež je subjektu vlastní. Výsledkem je vyvážená harmonie podkreslená lidským životem.
Vystavovaná série vznikla především na popud autorova zájmu o umění v celé jeho šíři a navazuje na jeho předchozí soubor, který zachycuje široké spektrum českých výtvarníků. Vystavovaný soubor „V ateliérech AVU“ představuje výtvarníky – pedagogy působící na Akademii výtvarných umění v Praze a odráží prostředí, které je vytvářeno symbiózou mezi jejich akademickou dráhou a pracovním prostředí studentů.
Lukáš pracuje s legendárním fotoaparátem Leica a s výhradně černobílým negativem. Pozitivy pak zvětšuje klasickou mokrou cestou. Tato kombinace dodává fotkám tu pravou nadčasovost, kterou zároveň podtrhuje i přirozené světlo a prostředí ateliérů.
Amy Arbus – On the Street
19.6. – 6.9. 2015, galerie Leica, Praha
Pro svou pravidelnou rubriku On the Street v týdeníku Village Voice fotografovala Amy Arbus nejvlivnější umělce, designéry, hudebníky a osobnosti, určující směr doby, žijící ve čtvrti East Village v New Yorku v 80. letech. V průběhu více než deseti let uveřejnil tento týdeník přes pět set jejích černobílých fotografií. V roce 2006 vydalo nakladatelství Welcome Books publikaci On The Street 1980–1990, obsahující 70 vybraných nejikoničtějších fotografií, doprovozených novinovými výstřižky. Většina děl představených na výstavě v Leica Gallery Prague je dobová, nazvětšovaná v čase jejich publikování v novinách, což poskytuje divákovi možnost nechat se unášet zpět v čase.
Miroslav Tichý – Ženy a ženy
5.6. – 13.9. 2015, Uměleckoprůmyslové muzeum, Brno
Miroslav Tichý není umělcem jednoho média, jak by se po úspěších, které doma i ve světě slaví jeho fotografie, mohlo zdát. V Tichého soukromém světě měly vedle fotografování důležité místo i malba, kresba a grafika. Fotografie ovšem poutala více pozornosti a přesvědčivěji navozovala atmosféru napětí mezi voyeurstvím a platoničností, které podmalovávají autorovu legendu. Tichý byl čistá bytost, jeho fyzickou ani duševní klausurou žena fakticky nikdy neprošla. Jak tedy rozumět jeho postoji? Je to metoda? Je to obsese? V opakovaných návratech či projevech probíhajících v cyklech je něco, co člověka bytostně zasahuje.
Pavel Prokop – Loket
8.-7. – 6.9. 2015, Méstská knihovna, Loket
Loket – jeho reálie i genius loci zachycené ve fotografii. Místa, která denně míjíte, objektivem talentovaného umělce. Některá dnes vypadají jinak (starý amfiteátr), některá se nemění. Vizuálně uhrančivý pohled na každodenní realitu města bez použití digitálních technologií.
Bydlištěm Sokolovák, srdcem stále Lokeťák, Pavel Prokop v uplynulých 20 letech fotil Loket a okolí, jeho soubor autorských fotografií bude vévodit atriu Městské knihovny v Lokti o prázdninách.
_
Máme pro vás i jednu pozvánku do slovenské metropole:
Eva Vlašičová – Vyhnaní z raja
19.6. – 31.8. 2015, Salon Fotografie, Bratislava
Evla své fotografické obrazy vytváří tradičními technikami bez použití digitálních negativů. Ráda kombinuje různé materiály (sklo či kov), které se běžně s fotografií nespojují. Svá časově i technicky náročná díla dotváří originálními výtvarnými technikami a tím dociluje unikátních výsledků. Na výstavě můžete mimo jiné vidět i její 3D foto objekty a poprvé i prezentaci fotografických přívěsků. Tato výtvarná fotografka propojuje neuchopitelné s hmatatelným a komunikuje potřebu harmonie ženského a mužského principu světa.
_
Na závěr pozvánka na interaktivní výstavu prezentující dílo Leonarda da Vinci.
Da Vinci Inventions
16.6. – 28.8. 2015, palác Lucerna, Praha
Interaktivní výstava chce přiblížit široké veřejnosti osobnost a dílo slavného renesančního umělce a myslitele Leonarda da Vinciho jako geniálního vynálezce, malíře, vědce, anatoma, technika, architekta, sochaře a filozofa. Pražská výstava o Leonardovi nabídne faksimile jeho nejznámějších kodexů, anatomické studie a ukázky jeho renesančního umění „v reálné velikosti“. Podle kodexů byly vyrobeny modely jeho vynálezů – mimo jiné i první návrhy automobilu, jízdního kola, vrtulníku, kluzáku, padáku, ponorky, ale také návrh ideálního města.
Jedním z hlavních exponátů má být na plátno promítaný obraz Poslední večeře, či figura Vitruviánského muže, kterou bude možné rozpohybovat. Nebude chybět ani jeden z nejodvážnějších projektů Leonarda da Vinci – socha koně pro Lodovica Sforzu. Pro milánského vladaře ji zhotovil v roce 1499 jako hliněný model, k odlití do bronzu ale už nedošlo kvůli válce. Pokud by se realizovala, nebyla by největší jezdecká socha na světě na pražském Vítkově, ale v Miláně.
_
Náhledové foto: Kateřina Bukolská