Přeskočit na obsah

Impossible Fotostory

Spěchám do Polagraphu, krámku zastrčeného v jedné žižkovské ulici, který ukrývá delikatesy pro milovníky instantní fotografie: „Prosím, jeden barevný Impossible 600 bílý rámeček!“ 

Kamarád a kolega redaktor, Tom Hudeček, který je především vášnivý fotograf a horolezec, přišel s extra nápadem, jak udělat z túry v Malé Fatře nezapomenutelný zážitek.

8 vrcholů – 8 snímků. Užít si trochu polaroidové zábavy v horách.

 

 

Fotostory ‚Diletantky‘

Při dosažení prvního vrcholu (Veľký Rozsutec) nepociťuju žádnou rozkoš, ostré sluneční paprsky se mi zařezávají do zátylku. Potím se jako zvíře a těžce dýchám. Je řada na mě, abych zmáčkla spoušť. Poprvé v životě. „Fajn, a jak se ta VĚC ovládá?“ „Bacha, ať nezmáčkneš ten větší čudlík! A drž to několik sekund, nepusť moc brzy.“ Balancuju na okraji skalky („Věř mi, skvělý místo na focení„) a potím se čím dál víc. Strachy, že sletím dolů, ale víc z toho, že zklamu. „Dej pozor, aby nebyl batoh v záběru!“ Jsem si jistá, že jsem si dala pozor, ale ty zatracený ruksaky si žijou vlastním životem. Podobně jako trekový hůlky. Sakra. Zapomněli jsme použít černou krabičku jako ochranu před sluncem. Aspoň že tohle nebyla moje chyba. Po 20 minutách šlapáních a neustálého kontrolování chemické reakce Tom není s výsledkem moc spokojenej. Zato já jo. Líbí se mi ten nažloutlej tón. Skvrna ve tvaru aury je boží a tělo rozpárané ostrým světlem jakbysmet. Jsem pyšná na batoh plazící se z růžku. Tomu říkám zábava! Pardón, pane Fotografe. Příště se pokusím polepšit. A fakt se zadařilo, přiznávám ve vší skromnosti. Mezitím moje věrná hůlka udělá čáry máry fuk a zničeho nic se zjeví na snímku, který Tom pořizuje se sebevědomím profíka. Když ji tam spatříme, směju se. Tom se nejdřív moc nesměje, ale nakonec se oba zubíme jako děcka obdivující si bábovičky. Šišatý? Nevadí. Konec konců to co nás na tom baví nejvíc, jsou právě nesplněný očekávání, dech beroucí efekty a maximální instantnost.

(Text a foto: Naty Stehlíková)

 

IMG_0001

 

 

Fotostory REDAktora 

Oživené polaroidy od firmy Impossible z Nizozemska vnímáme už nějakou dobu, ale jak se s nimi ve skutečnosti pracuje?

Ti z nás, co si pamatují “staré” Polaroidy, budou na začátek možná trochu zklamaní. Fotky se vyvolávají dlouho a barvy budou možná pro někoho moc “retro”. Ale nový Polaroid od Impossible má určitě své kouzlo a hlavně to, že fotku máte instantně. Což je hlavní důvod, proč to stále používáme.

Co je Impossible Project?

Když firma Polariod „zabalila“ na sklonku roku 2008 výrobu instantních papírů, bylo to pro mne, jako kdyby umřelo kus fotografické historie. Co teď? Zbylé vyrobené originální polaroidy za pár let zmizí i z Ebaye a bude hotovo.

Nebylo. Na scéně se objevují Dr. Florian Kaps a Andre Bosman a rozhodnou se od firmy Polaroid odkoupit výrobní linku, pronajmout část budovy bývalé Polaroid továrny v holandském městě Enschede a rozjet výrobu. To se jim podařilo, výrobu zcela nových materiálů zahájili v roce 2010 pod obchodní značkou Impossible®.

Materiály do našich polaroidů si proto můžeme koupit i dnes.

Autor Textu:

-less-

Je však třeba se s nimi naučit. Zkazil jsem jich dost, než se na to vůbec dalo dívat. Osobně jsem vypozoroval dva “kameny úrazu”.

První je, že film má sice citlivost 640ASA, ale to je v polaroidím světe stále dost pomalý film. Takže stačí vejít do lesa, kde nás před sluncem chrání stromy, a rozmazaná fotka je na světě!

Druhý kámen úrazu je to, že ihned po expozici musíte film schovat před světlem. Ano, zní to dost zajímavě, ale je to tak. Pokud totiž film po exponovaní spatří přímé sluneční světlo, zapomeňte na barvy jako je zelená nebo modrá.

Kamarád na to vyrobil takovou krabičku, která velikostí přesně pasuje na Polaroid 600. Takže když fotím, držím ji tak, aby exponovaná fotka zajela přímo do ní. Potom ji v té krabici nechám klidně i 10 minut. Ale výsledek stojí za to! Nemusí být úplně světlo těsná, ale čím méně paprsků slunce se tam dostane, tím lépe.

Co dodat, Polaroid nás klasické fotografy stále fascinuje, tak proč si s ním občas nezablbnout. Jen nečekejte takovou kvalitu jako na filmu. Ale to jsme přece u Polaroidů nikdy nehledali …

(Text a foto: Tom Hudeček)

 

IMG

DSC_1643

 

Vstupte do světa instantní fotografie @ Polagraph na pražském Žižkově.