Co je projekt KUFA, kdo za ním stojí a jak tento ambiciózní nápad vznikl? To vše se dočtete v následujících řádcích od Juraje „Ďura“ Tomíka. Češi a slováci spojili své síly a potvrdili, že „kde je vůle, je i cesta.“ Aneb jak krásně vyjádřil Oliver Peržel ve článku Dozretie a renesancia klasickej fotografie
„FOTOGRAFIA je výsledkom tvorivosti mysle a majstrovstva rúk.“
Následující velkoformátové dobrodružství začalo předloni na srazu v Chotěboři. Jak už to na fotoakcích chodí, téma hovoru se i tenkrát stočilo k „čudlíkům“. Seděl jsem s ostatními v hospůdce, povídalo se a po dobrém obědě vytáhl Pavel svůj podomácku vyrobený velkoformátový fotoaparát. Všichni jsme na tu jeho krabičku obdivně hleděli a dumali,
„Wow. Něco podobného by se přece dalo sestavit!“
Jelikož po velkoformátu touží snad každé fotografovo srdce a protože jsou fotografové koumáci, okamžitě se rozběhla diskuze. „Co matnice?“, zeptal se jeden. „Ta se dá přece vybrousit“, podotkl druhý. Postupně se začali zapojovat i ostatní. „Měch se vyskládá“, pokyvovali jsme hlavami, „dřevo se dá koupit a hliníkové díly zase vyřezat.“ Najednou nám došlo, že veškeré „know-how“ sedí tady u stolu.
V tu chvíli jsme si uvědomili, že společnými silami bychom mohli naplnit heslo „velkoformát do každé rodiny“. Ještě teď se trochu divím, že jsme se do toho opravdu pustili. Vyrobit malou limitovanou sérii velkoformátových fotoaparátů 8×10 není sice tak jednoduché, jak se na začátku zdálo, ale rozhodně to není nemožné. Za přispění a úžasného nasazení několika nadšenců a příznivců AFUKu se projekt začal pomalu rýsovat.
Nejdřív jsme samozřejmě museli vymyslet název. KUFA 810 vznikl jako zkratka z prvních písmen „Kamera Udělaná Fórem AFUKu“ a zároveň je to AFUK čtený pozpátku. 8×10 představuje formát negativu v palcích. Jednoduché, ale účinné.
Následně jsme několik týdnů na AFUK fóru debatovali o účelu a vhodné konstrukci. Ploci navrhoval ideální materiál, „Nejlepší by byla oskoruša, ale sehnat ji bude pořádná partizánština“. Dost jsme se bavili o pohyblivosti, ale Bzenčák nakonec vystihl to podstatné: „Soustřeďme se na jednoduchost a láci!“ Když jsme vyřešili všechny zásadní věci, připravili jsme CAD model a z něho vyrobené výkresy. Vznikla hmotová 3D skica z Kappy. Nakonec jsme vyrobili funkční model 1:1 ze dřeva a kovu. S ním přišly první fotografie, testy a úpravy. Prototyp byl na světě! Dokonce se s ním dalo fotografovat překvapivě už na první pokus po poskládání. Nyní na začátku roku 2014, téměř po dvou letech od onoho osudného srazu, se konečně rozběhne CNC frézka ve firmě Manu Manu.
Držme si palce!
_
Technické údaje:
Pohyby:
Přední standarda: shift ±50 mm ; rise 75 mm ; fall 75 mm ; swing a tilt – omezený měchem
Zadní standarda: tilt +35° -15°
Maximální výtah: cca 430 mm
_
Autor a organizátor projektu: Juraj „Ďuro“ Tomík
Konstrukce, optimalizace a výroba: „Radza“ za Manu Manu
Autor náhledové foto: Miloš Mráz