Při nedávné návštěvě jedné z českých galerií se mi oživily vzpomínky na Londýn a tamní galerie, které představují v rušném velkoměstě taky takové ostrůvky či oázy. Vstup do většiny z nich je zdarma. Lidé tam kromě jiného hledají útočiště před deštěm, kreslí do skicáků, studují umění zblízka i virtuálně.
Průvodcované prohlídky v National Gallery se konají dvakrát denně a zdarma
Jeden z nejzajímavějších zážitků, které nabízí londýnská National Gallery, jsou průvodcované prohlídky, které se konají dvakrát denně a jsou zdarma. Průvodci nejsou zaměstnanci galerie, ale dobrovolníci a nadšenci z řad profesorů, kurátorů či vědců. Každý den provádí někdo jiný. Nesourodá skupinka turistů se pokaždé dozví něco o 4-5 vybraných (pokaždé jiných) obrazech, od gotiky po impresionisty. Chybí mi otlačené pozadí od sezení na tvrdé podlaze, obdivuhodné znalosti průvodců, originální úhly pohledu, suchý britský humor a vášnivé diskuze. Škoda, že tahle tradice není u nás.
Průvodci nejsou zaměstnanci galerie, ale dobrovolníci a nadšenci z řad profesorů, kurátorů či vědců.
Na západě je ostuda být kulturní buran. Nosí se pravidelně navštěvovat divadla, muzea, „blockbustrové“ výstavy, webové stránky galerií. U nás zatím málokoho napadne jít do galerie jen tak pro inspiraci. Snad zrušení vstupného do stálých expozic tuto situaci trochu změní. V dnešní době musejí všechny umělecké instituce nabízet i něco navíc (workshopy, besedy, apod.), snažit se zapojovat veřejnost od nejmenších dětí až po seniory. Zkrátka být „in“ znamená také interagovat (vzájemně působit, ovlivňovat). A není to jenom o penězích. Dobrovolnický systém, na západě běžný, by u nás mnohé vyřešil. Zapojovat se do společenského života bez nároku na honorář je nejenom v Anglii považováno za čest. Proč by to nemohlo časem fungovat i u nás?
Prostřednictvím Afuku se snažíme jít příkladem a motivovat kreativní lidi k dobrovolnému zapojování se do kulturních aktivit. Pojďme se vzájemně ovlivňovat, inspirovat, inter-art-ovat. Třeba prostřednictvím našeho nového projektu „Dialogy“, o kterém se dočtete již zítra na AFUKu.