Díky Mírovi Pokornému (projekty zastavcas.cz, vytvorme.se, fotoprocesy.cz) se minulý víkend v malebném Kamenném Malíkově již tradičně konal sraz příznivců klasické a alternativní fotografie.
Na víkend bylo naplánováno několik tvořivých dílen, výletů a povídání s fotografy z Čech a Slovenska. Jednu z dílen, portrétování velkoformátovou kamerou, jsem pro velký zájem musel během jednoho dne opakovat dvakrát. Po troše, doufejme ne úplně nudné, teorie a sdílení poznatků o tom, čeho se při portrétování vyvarovat, se účastníci dílny začali mezi sebou portrétovat velkoformátovým fotoaparátem.
Z celého dne vzniklo patnáct vcelku použitelných negativů. Znáte to, tu se zapomene zaclonit, tu se zacloní moc, sem tam v tom sledu kroků zbrkle vytáhnete šíbr při otevřené závěrce … ale chybami se člověk učí! Byli jsme nedočkaví a tak jsem se rozhodl během dne negativy vyvolat v ustalující vývojce FX6a a několik z nich v improvizované temné komoře nakontaktovat.
Vše bylo špatně – červené světlo z displeje chytrého telefonu, historická pozitivní vývojka z roku raz dva, prošlé FOMA papíry, které dal k dispozici k rozebrání účastníkům srazu Míra Pokorný, osvit bliknutím žárovky v místnosti s trochou temnokomornické magie „flashování papíru“ ve vývojce – se podařilo během hodiny vytvořit několik kontaktů. Ostatní jsem včera nakontaktoval již doma v pohodlí svého ateliéru, ale protože ještě stále visí na šňůře, dnes nabízím do galerie náhledy alespoň ofocených negativů proti monitoru, který posloužil jako lightbox.
Doufám, že se portrétování velkoformátovou kamerou účastníkům srazu líbilo, že se nechali inspirovat k tomu, aby se portrétem začali zabývat ve své tvorbě a těším se na to, že příští rok na srazu uspořádá podobnou dílnu některý z letošních účastníků či účastnic.
Pod čarou. Ustalující vývojka FX6a v kombinaci s 5×4 Fomapanem 100 je zlo. Bromidové pruhy všude. Nebo že by umělecký záměr?